dietymedicago.pl

Strona poświęcona tematyce zdrowia i odżywiania.

Lifestyle

Najlepszy magnez lek czy suplement? Jaki magnez na skurcze, a jaki dla dzieci?

Najlepszy magnez lek czy suplement? Jaki magnez na skurcze, a jaki dla dzieci?

Apteczne pułki uginają się od preparatów magnezowych. Tylko jak wybrać ten nejlepszy magnez? Czy zawsze trzeba wybierać magnez – lek? Kiedy wystarczy suplementacja magnezem?

Kiedy sięgać po magnez lek, a kiedy po suplement

Spożywanie wysoko przetworzonych pokarmów, picie kawy, herbaty, alkoholu oraz stresujący tryb życia sprzyjają niedoborom magnezu. Jest to niewątpliwie bardzo ważny pierwiastek odpowiedzialny za wiele procesów w organizmie. Poprawia pamięć, koncentrację, stabilizuje funkcjonowanie układu nerwowego. Bierze udział w procesach metabolicznych oraz buduje kości i zęby. 

Nic więc dziwnego, że warto uzupełniać magnez w diecie. Dlatego, jeśli jesteśmy narażeni na niedobory magnezu, warto sięgać po suplementy diety z magnezem. Mają one za zadanie uzupełnić codzienne menu w jony magnezowe. 

Kiedy natomiast pojawią się objawy związane z niedoborem pierwiastka w organizmie, tj.

  • nerwowość,
  • rozdrażnienie,
  • zmęczenie,
  • problemy ze snem,
  • skurcze mięśni, głównie nóg,
  • bóle głowy,
  • drżenie powieki,
  • kołatanie serca.

najlepiej zadbać o stosowanie leczniczych dawek magnezu. Dobrym wyborem będzie w takim wypadku magnez – lek bez receptyPreparaty z magnezem tego typu to zwykle sole organiczne, które stanowią dobrze przyswajalne źródło jonów tego pierwiastka, tj. mleczan lub cytrynian magnezu. 

Często łączony jest magnez z witaminą B6. Nic dziwnego, ponieważ obecność witaminy B6 w preparacie zwiększa przyswajalność magnezu aż o 30%. Nie zawsze jest to jednak wskazany składnik do spożywania w dużej ilości. Dlatego bywa, że kobiety w ciąży czy też pacjenci nowotworowi wybierają magnez – tabletki bez witaminy B6.

Jaki magnez na skurcze?

magnez

Jednym z objawów niedoborów magnezu w organizmie są bolesne skurcze nóg, które dokuczają szczególnie nocą. Ma to związek z tym, że magnez bierze udział w regulacji napięcia mięśniowego. Co ma ogromne znaczenie zarówno dla mięśni obwodowych, jak i serca. 

Na skurcze można wybrać magnez z kapsułkach lub tabletkach, który ma dodatkowo w składzie potas i ewentualnie witaminę D czy witaminy z grupy B. Taki rozbudowany skład korzystnie wpływa na przewodnictwo nerwowe oraz napięcie mięśni. 

Magnez – lek na nerwy i lepszy sen

Magnez to pierwiastek, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Działa kojąco i wyciszająco na nerwy. Dlatego w przypadku nadmiernej nerwowości czy też problemów z zaśnięciem można sięgnąć po dobrej jakości magnez. 

Magnez stanowi też częsty dodatek do leków i suplementów diety na nerwy oraz stres, jako uzupełnienie ziołowego składu preparatów tego typu. Należy też pamiętać, że życie w stresie, a przy tym sięganie po kawę czy napoje energetyzujące przyczynia się do obniżenia poziomu jonów magnezowych w organizmie. Stanowi to wskazówkę, że chcąc wspomagać układ nerwowy warto regularnie stosować magnez. Zanim jeszcze odczujemy objawy jego niedoboru. 

Magnez w kapsułkach czy w syropie – najlepszy magnez dla dzieci

Magnez w diecie dzieci jest bardzo ważny już na etapie życia płodowego. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek zwiększa się zarówno u ciężarnych, jak i matek karmiących piersią. Magnez u dzieci i młodzieży zapewnia prawidłowy rozwój mięśni i kości, co jest bardzo ważne w okresie intensywnego wzrostu. Co więcej wspomagając układ nerwowy często rekomendowany jest, oprócz kwasów omega – 3, jako składnik do regularnego stosowania w przypadku nadmiernej pobudliwości u dzieci i problemów z koncentracją. 

Preparaty magnezowe w formie suplementów są rekomendowane dla dzieci od 3. roku życia. Są to zwykle syropy lub saszetki o smacznym, słodkim smaku, co ułatwia podanie preparatu dziecku. Oczywiście najlepszym źródłem jonów magnezowych są tabletki z magnezem zarejestrowane jako leki. Dlatego jeśli tylko dziecko lub nastolatek nabędą umiejętności połykania tabletki, warto sięgnąć po tą formę preparatu z magnezem.

Magnez to bardzo ważny pierwiastek dla dorosłych i dzieci, który ciężko uzupełniać wraz z pożywieniem. Jego źródłem są m.in. orzechy, kakao czy ciemna czekolada. Dlatego chcąc zapewnić jego odpowiedni poziom w diecie można sięgać po suplementy diety z tym pierwiastkiem. W przypadku wystąpienia objawów niedoboru magnezu lepszym wyborem będzie magnez – lek. 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij