dietymedicago.pl

Strona poświęcona tematyce zdrowia i odżywiania.

Uroda

Kosmetyki naturalne – czy dla każdego są odpowiednie?

Kosmetyki naturalne – czy dla każdego są odpowiednie?

Świadoma pielęgnacja stała się niezwykle popularna. Możemy znaleźć masę interesujących treści w tym temacie na blogach, YouTubie, grupach na platformach społecznościowych czy wśród znajomych. Ten wzrost świadomości w temacie składów kosmetyków i łączenia ich ze sobą wymusił na producentach pewną przejrzystość i klarowność przekazu. Kosmetyki coraz częściej są oznakowane jako naturalne, wegańskie i mają jasno opisane składniki. Jednak czy to właśnie takie kosmetyki powinniśmy wybierać?

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • co oznacza, że kosmetyk jest naturalny
  • gdzie kupić kosmetyki naturalne
  • jaki krem nawilżający wybrać
  • jakie składniki naturalne są bezpieczne dla skóry

Kiedy kosmetyk jest naturalny? 

Kosmetyki naturalne obecnie nie mają swojej definicji prawnej, jednak można założyć, że będa one otrzymywane w przeważajacej części ze składników pochodzenia naturalnego, uzyskanych w większości metodami fizycznymi, mikrobiologicznymi czy enzymatycznymi. Kosmetyki naturalne będą zatem miały wysoki indeks naturalności, czyli wyliczoną zawartość składników pochodzenia naturalnego w produkcie, która często jest podana na opakowaniu w postaci procentowej, np. 95% składników pochodzenia naturalnego. Pozostałe składniki kosmetyku oczywiście także muszą być bezpieczne. 

Gdzie kupować naturalne kosmetyki? 

Gdzie znaleźć bezpieczne produkty, które rzeczywiście mają dobre składy i są wegańskie, naturalne? Warto zwrócić uwagę na marki, które tworzą linie kosmetyków zawsze w oparciu o te dwa założenia. Firmy skupiające się na danej serii produktów są świadome, jak ważna jest przejrzystość marki. Dlatego warto spróbować mniejszych firm, bardziej ekskluzywnych niż te, które spotkamy w każdej drogerii!

Krem nawilżający – naturalny i skuteczny?

Składniki naturalne w kremach są bardzo skuteczne! Można się zastanawiać, czy aby na pewno pozyskiwane z przyrody elementy będą tak samo efektywne, jak te syntetyczne, wytwarzane w laboratoriach. Składniki naturalne dają nam naprawdę wiele dobrego, a co najważniejsze, przynoszą widoczne rezultaty. Warto też wiedzieć, że wiele składników syntetycznych czy też tych niewegańskich ma swoje odpowiedniki w świecie przyrody. Przykładem może być retinol i bakuchiol, który często jest nazywany właśnie roślinnym retinolem. Jeśli szukamy lekkiego kremu do twarzy w konsystencji, ale o widocznym działaniu, to świetnym połączeniem są naturalne składniki takie jak ekstrakt z alg i zielona herbata!

Naturalne i bezpieczne składniki w pielęgnacji

Tak naprawdę każdy składnik kosmetyku może okazać się dla nas po prostu nieodpowiedni. Trzeba mieć na uwadze, że każda skóra jest inna, a alergie zmieniają się przez całe życie. Dlatego najlepiej jest obserwować cerę i jej reakcje. Obojętne, czy to składniki naturalne, czy syntetyczne – każdy może okazać się uczulający lub podrażniający. Szczególnie w przypadku mocniejszych elementów, jak kwasy. Przy nich trzeba szczególnie uważać, a najlepiej wykonać próby skórne! Wystarczy nałożyć dany kosmetyk w niewidocznym miejscu, np. za uchem lub na szyi i odczekać 24 h. Jeśli nie występują żadne reakcje skórne, można spróbować produkt na twarzy. 

Lekki krem nawilżający z ekstraktem z alg, pentawityną i ekstraktem z zielonej herbaty to na pewno dobry wybór dla każdej cery. Dodatkowo znajdziemy w nim niacynamid, kwas hialuronowy i oleje – konopny oraz perilla. Wszystkie te składniki nawilżają cerę, a także odżywiają. Warto wspomnieć też o skwalanie – to ukojenie dla odwodnionej cery! To substancja renatłuszczająca, przywracająca równowagę skóry. 

Wśród naturalnych składników można znaleźć naprawdę wiele dobrodziejstw. Nie trzeba się bać o gorsze działanie czy też uczulenia – to wszystko jest zależne od naszej cery. Dlatego świadoma pielęgnacja powinna opierać się przede wszystkim na reagowaniu na potrzeby skóry!

Udostępnij