Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle kawa americano

Klasyczna kawa americano – dlaczego ma tak wielu zwolenników?

Data publikacji 4 lipca 2023

Obowiązkowa pozycja w menu każdej kawiarni to cafféamericano. Stanowi również jeden z najczęściej wybieranych specjałów przygotowywanych przez domowe, automatyczne ekspresy do kawy. Jednocześnie nadal wiele osób nie wie, czego się spodziewać, gdy proponuje się im kawę americano. Czym zatem dokładnie jest kawa po amerykańsku i jakie są jej zalety?

Sprawdź także: Ile kalorii ma kawa? Poznaj wartości kaloryczne ulubionego napoju

Czarna kawa, czyli jaka?

Kiedy mowa o zamawianiu kawy, ludzie z reguły dzielą się na dwa rodzaje: tych, którzy piją kawę z mlekiem i tych, którzy piją kawę czarną. Dla osób rzadko bywających w kawiarniach dezorientujące może być jednak menu, gdzie trudno dopatrzeć się dobrze wszystkim znanego nazewnictwa. Mówiąc „czarna kawa”, wiele osób ma na myśli na myśli kawę z wodą, bez mleka czy innych dodatków smakowych. Jednak w takiej sytuacji możemy spotkać się z dalszymi pytaniami ze strony baristy, które chce jak najlepiej sprostać naszym preferencjom smakowym. Czarna kawa bez mleka może być interpretowana przez obsługę zarówno jako klasyczne espresso, zalewajka z fusami, caffé americano czy też kawa zaparzana metodami alternatywnymi: w kawiarce, dripie czy chemexie. Różnice pomiędzy nimi nie polegają wyłącznie na samej nazwie – chociaż we wszystkich może być używana ta sama kawa ziarnista, różnią się także smakiem, aromatem czy body. W rezultacie mogą zaskoczyć miłośnika małej czarnej.

Caffé americano – co to takiego?

Kawa americano to kawa, której bazą jest klasyczne espresso zaparzone w ekspresie ciśnieniowym. Następnie dodano do niej gorącą wodę. W skrócie: cafféamericano to po prostu espresso z większą ilością wody.Objętość i wrażenia smakowe podczas delektowania się kawą po amerykańsku są najbliższe tradycyjnej kawie parzonej, jaką od pokoleń pija się w polskich domach. Nie zmienia to jednak faktu, żewalory smakowe caffé americano różnią się od tych prezentowanych przez klasyczną zalewajkę z fusami. Kawa po amerykańsku jest od niej bardziej klarowna. Posiada bogaty, atrakcyjny aromat, jednak w odczuciu podczas picia nie jest tak intensywna jak espresso. Z tego powodu przypadnie do gustu osobom, które lubią delektować się kawą przez dłuższy czas, jednak nie chcą zmieniać jej smaku dodatkiem spienionego mleka, syropów czy lodów.

Zalety kawy americano

kawa
  • Pozwala wyraźnie poczuć naturalny smak i aromat kawy – świetnie nadaje się do testowania nowych ziaren i porównywania między sobą poszczególnych blendów. Możesz poczuć subtelne niuanse smakowe i aromatyczne, które są niewyczuwalne w kawach z mlekiem.
  • Niska kaloryczność – kawa americano o standardowej objętości 270 ml zawiera zaledwie kilka kalorii. To znacznie mniej niż w przypadku jakiejkolwiek kawy mlecznej, choćby caffé latte z syropami, których kaloryczność w kawiarni może wynosić nawet 70 kcal w 100 ml.
  • Większa objętość – podczas gdy espresso lepiej sprawdza się na szybki wypad do kawiarni w pojedynkę, kawa americano umożliwia dłuższe delektowanie się napojem na spotkaniu w większym gronie.
  • Łagodniejszy smak – względem espresso cafféamericano jest delikatniejsze w smaku. Pamiętaj jednak, że zawiera dokładnie tyle samo kofeiny.

Kawa americano… a może jakaś inna?

Świat kawy stoi przed Tobą otworem. Ta sama kawa może zaprezentować Ci się na wiele różnych sposobów, zależnie od wybranego stopnia mielenia ziaren, metody zaparzania czy dodatków w filiżance. Ostatecznie każdy z nas wybiera taką kawę, która najbardziej mu smakuje. Warto jednak eksperymentować i poszukiwać nowych smaków, które pozwolą odkryć ten napój na nowo. Jeśli na ogół zamawiasz w kawiarni kawę z ekspresu ciśnieniowego, być może następnym razem warto skusić się na kawę zaparzoną metodą alternatywną, która często charakteryzuje się wyższą kwasowością. Z kolei jeżeli w Twoim domu gości kawa, którą zaparzasz w kubku razem z fusami, warto wypróbować kawy z ekspresu przelewowego albo z kawiarki.

Witamina D3

Redakcja dietymedicago.pl

Poznaj naszą redakcję! Na dietymedicago.pl łączymy pasję do zdrowego stylu życia z fachową wiedzą. Znajdziesz u nas inspiracje na smaczne przepisy, porady dotyczące diety oraz lifestyle'u, a także najlepsze triki urodowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?