dietymedicago.pl

Strona poświęcona tematyce zdrowia i odżywiania.

Uroda

Jak pozbyć się blizn po trądziku? Poznaj domowe metody i dobre kosmetyki

Jak pozbyć się blizn po trądziku? Poznaj domowe metody i dobre kosmetyki

Trądzik to utrapienie dla nastolatków i niewielkiej grupy dorosłych. Często pojawia się w okresie dorastania i towarzyszy przez wiele długich lat. Jednym trądzik mija szybko, inni męczą się z nim przez swoje całe nastoletnie życie. Wiele zależy od skóry, diety, uwarunkowań genetycznych czy sposobu życia. Niezależnie jednak od przyczyny, trądzik może być źródłem ogromnej frustracji, bólu czy nawet traumy. Jak się pozbyć śladów po nim? Poznaj domowe metody i odpowiednie kosmetyki.

Domowe sposoby na ślady po trądziku

Czy domowe sposoby pielęgnacji skóry są skuteczne? Wiele zależy od różnych czynników. Najważniejsze jest jednak to, aby sobie nie zaszkodzić. Najczęściej domowe sposoby wykorzystywane są na początku, czyli zaraz po zaniknięciu trądziku. Istotne jest to, aby korzystając z takich metod, nie przesadzić. Należy zwracać uwagę na szczegółowe instrukcje, czerpać wiedzę jedynie ze sprawdzonych miejsc oraz bezpiecznych źródeł informacji.

Jak pozbyć się blizn po trądziku domowymi sposobami? Przede wszystkim warto zacząć od olejku lawendowego bądź takiego zawierającego w składzie głównie witaminę E. Te produkty nakłada się miejscowo na skórę. Działają one kojąco, pielęgnacyjnie i aromaterapeutycznie. Tego typu olejki należy kupić w aptece, aby mieć pewność, że w ich składzie nie ma żadnych dodatkowych, szkodliwych substancji.

Za to należy zapomnieć o smarowaniu skóry i śladów po trądziku mocnymi substancjami – nawet takimi znajdującymi się w domowej spiżarce. Nie warto używać cytryny, cebuli czy octu jabłkowego. Wbrew wielu powszechnych mitów, te produkty nie pomogą, a jedynie zaburzą naturalne pH skóry, a to może przyczynić się do powstania na nowo problemów trądzikowych.

Kosmetyki do walki z bliznami po trądziku

Wybór kosmetyków do śladów po trądziku jest zależny od poziomu wyleczenia wyprysków. Jeśli te nadal występują, dobrze jest używać żeli oczyszczających, lekkich peelingów i kremów tonujących. Pozwala to nie tylko zadbać o skórę, lecz także zapobiegać powstawaniu nowych wyprysków i zmian na skórze. Dodatkowo tego rodzaju preparaty ułatwiają usuwanie nadmiaru łoju czy też zanieczyszczeń.

Jeśli jednak problem trądziku już minął i zostały po nim jedynie mocne ślady, należy zaopatrzyć się w żele na blizny – najlepiej silikonowe. Powinny być one częścią codziennej pielęgnacji twarzy. Istotne są również kremy na przebarwienia. Te pozwalają pozbyć się zaczerwienień z twarzy, co znacząco poprawia koloryt skóry oraz zmniejsza widoczność zmian powstałych w trakcie trądziku.

Zmiany po trądziku i wizyta u kosmetyczki

Jeśli domowe sposoby i kosmetyki nie pomagają, należy udać się do kosmetyczki. Ważne jest jednak to, aby była to sprawdzona osoba, z dobrymi opiniami i wiedzą, pozwalającą na dobranie odpowiednich zabiegów do danej skóry. Polecane metody to laser, mikrodermabrazja, używanie kwasów na silne ślady oraz dermabrazja blizn. Wykonanie takich zabiegów powinno być jednak poprzedzone dokładnym obejrzeniem skóry oraz oceną jej stanu. Przed wykonaniem zabiegu można również udać się do dermatologa, aby zapytać go o zdanie, aby na pewno wybrać sposób, który nie uszkodzi bardziej naskórka.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij