Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Witamina D3

Witamina D3 – jak działa na organizm i czemu warto ją stosować?

Data publikacji 5 czerwca 2024


Witamina D3 należy do jednego z najpopularniejszych suplementów diety w ostatnich latach. Co istotne, stosuje się ją zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, a nawet niemowląt. Jak działa ona na organizm i dlaczego warto ją stosować? Odpowiadamy!

Witamina D3 – czym jest i gdzie występuje?

Jest to tak zwany cholekalcyferol, występujący naturalnie w organizmach zwierzęcych. Znajduje się zatem przede wszystkim w produktach odzwierzęcych, takich jak mięso, ryby, mleko, sery. Tak naprawdę jednak pożywienie jest mało wydajnym źródłem suplementacji w tym konkretnym przypadku. Wszystko dlatego, że witaminę D3 najskuteczniej produkuje nasza skóra wystawiona na działanie słońca. Pod wpływem promieni słonecznych jest ona wytwarzana, a następnie magazynowana – dzięki temu człowiek może zachowywać zdrowie i dobre samopoczucie nawet w pochmurne dni, lub kiedy nie ma możliwości skorzystać z dobrodziejstwa słońca i wystawić na jego działanie odsłoniętych fragmentów ciała.

Na co wpływa witamina D3?

To jedna z bardzo ważnych witamin, którą suplementuje się nawet u niemowląt. Zapobiega ona wystąpieniu krzywicy u dzieci. W wieku dojrzałym natomiast wspiera ona gospodarkę wapniową organizmu, i tym samym zapobiega odwapnieniu kości, występowaniu osteoporozy i zwiększeniu podatności na złamania. Zdrowy układ kostny to również wyższa odporność organizmu, o czym nie wolno zapominać. Dlatego wśród suplementów znajdują się także preparaty łączone, zawierające także witaminę K2 – takie jak https://noblehealth.pl/produkt/witamina-d3-k2. Razem pomagają one utrzymać zdrowie kości, zębów i układu krwionośnego. 

Kiedy warto stosować witaminę D3?

Tak naprawdę człowiek powinien systematycznie dbać o uzupełnianie witamin w diecie, traktując to jako profilaktykę wystąpienia wielu powszechnych chorób z niedoboru. Witaminę D3 powinny zażywać niemowlęta w postaci kropli lub dodatku do mleka modyfikowanego. Dzieciom można podawać ją w formie smacznych, kolorowych żelek – https://noblehealth.pl/produkt/witamina-d-w-zelkach. Dorośli mogą sięgnąć po kapsułki z odpowiednią dużą ilością substancji aktywnej. W przypadku małych dzieci warto suplementować ją codziennie, przez cały rok. Ci, którzy wiosną i latem często przebywają na świeżym powietrzu i eksponują ciało na słońce, mogą zażywać ją dopiero jesienią i zima, gdy organizmowi zaczyn a jej brakować. Jest to szczególnie istotne w naszej strefie klimatycznej – w chłodniejszych miesiącach słońce wstaje późno, zachodzi wcześnie i często jest schowane za chmurami, przez co nie ma szansy pozytywnie oddziaływać na naszą fizjologię. 

Artykuł sponsorowany

Witamina D3

Redakcja dietymedicago.pl

Poznaj naszą redakcję! Na dietymedicago.pl łączymy pasję do zdrowego stylu życia z fachową wiedzą. Znajdziesz u nas inspiracje na smaczne przepisy, porady dotyczące diety oraz lifestyle'u, a także najlepsze triki urodowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?