Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś
Dieta

Czy dieta bezglutenowa jest dla każdego?

Data publikacji 23 lutego 2023

Dieta bezglutenowa to rozwiązanie, które z każdym rokiem zyskuje popularność. Jest to system żywienia, który opiera się na produktach bez glutenu. Czy każdy może stosować taką dietę? Kiedy należy spożywać produkty bez glutenu?

Dla kogo dieta bez glutenu?

Kto powinien jeść bez glutenu, a kto jednak nie powinien przechodzić na tę dietę? Dieta bez glutenu jest przede wszystkim przeznaczona dla osób, które na co dzień borykają się z celiakią bądź alergią na gluten i z tego powodu ich organizmy źle trawią ten składnik. Jednak dla wielu osób taka dieta jawi się jako interesujący wybór, a nie jako konieczność. Osoby uczulone na gluten czy chore na celiakię po spożyciu produktu z tą substancją czują się źle. Z kolei osoby zdrowe wybierają na co dzień produkty bezglutenowe, wierząc, że tym sposobem poprawią swoje zdrowe oraz wyniki w sporcie.

Na czym polega żywienie bezglutenowe?

Aby żyć bezglutenowo, należy wybierać produkty bez glutenu. Ten rodzaj diety polega wyłącznie na usunięciu z codziennego menu jednego składnika, jakim jest gluten. Należy zauważyć, że żywienie bezglutenowe to system, który chora osoba powinna stosować przez całe swoje życie i bez przerw. Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego – wystarczy wybierać w sklepach artykuły z przekreślonym kłosem na opakowaniu, a ponadto zaopatrzyć się w chleb, makaron i mąkę bez glutenu. Produkty bezglutenowa pozwalają każdego dnia przygotowywać smaczne śniadania, obiad, kolacje i desery.

Czym jest gluten?

Co to tak właściwie jest ten gluten? Gluten to nic innego jak element, który znajduje się w pewnych artykułach spożywczych. Produkt bezglutenowy to z kolei taki, który tego składnika nie posiada. Gluten może uczulać. Szacuje się, że nawet 15% Polaków może cierpieć na alergię lub celiakię i musi wybierać wyłącznie produkty bezglutenowe. Takie dolegliwości trwają przez całe życie, odpowiednia dieta musi więc być przestrzegane do końca życia. Dziś nie jest to trudne, ponieważ z łatwością znaleźć w każdym mieście, a także i online sklep bezglutenowy, taki jak organic24.pl.

Zdrowa osoba a produkty bezglutenowe

Wiele zdrowych osób zastanawia się czy może żyć bezglutenowo. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Nie ma żadnych badań, które wskazywałyby na to, że zmiana artykułu z glutenem na produkt bezglutenowy sprawi, że człowiek będzie zdrowy lub osiągnie lepsze wyniki w sporcie. Należy wspomnieć, że wielu lekarzy jest zdania, że zdrowy organizm potrzebuje glutenu do normalnego funkcjonowania. Zdrowa osoba powinna spożywać standardowe, niepozbawione żadnych składników artykuły. Co ważne, jeśli ktokolwiek myśli nad zmianą diety lub miewa problem związane z trawieniem, takie jak zgaga, częste biegunki, senność, osłabienie itd. zdecydowanie powinny udać się do specjalisty – lekarza rodzinnego, ale i dietetyka. Tacy specjaliści pomogą zidentyfikować problem, a także doradzą w kwestii żywienia i podpowiedzą, jak postępować, aby dobrze się czuć na co dzień i nie borykać się z żadnymi przykrymi dolegliwościami.

Jak wygląda zepsuty ananas? Podpowiadamy!

Redakcja dietymedicago.pl

Poznaj naszą redakcję! Na dietymedicago.pl łączymy pasję do zdrowego stylu życia z fachową wiedzą. Znajdziesz u nas inspiracje na smaczne przepisy, porady dotyczące diety oraz lifestyle'u, a także najlepsze triki urodowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?