dietymedicago.pl

Strona poświęcona tematyce zdrowia i odżywiania.

Poradnik

Czy drożdże można mrozić? Odpowiadamy!

Czy drożdże można mrozić? Odpowiadamy!

Drożdże to nieodłączny składnik wielu przepisów, szczególnie tych związanych z pieczeniem. Co zrobić, gdy zostaje nam pewna ilość tego składniku, której nie możemy od razu zużyć? Czy drożdże można mrozić?

W artykule:

  • Czy drożdże można mrozić?
  • Jak mrozić drożdże?
  • Czy zamrożone drożdże zachowują swoje właściwości?

Zobacz także: Czy suche drożdże po terminie nadają się do spożycia?

Czy drożdże można mrozić?

Na to pytanie odpowiedź brzmi: tak! Drożdże można z powodzeniem mrozić, a w zamrażalniku zachowają swoje właściwości nawet przez 6 miesięcy.

Jak mrozić drożdże?

Istnieje kilka sposobów na zamrożenie drożdży. Pierwszy z nich to podzielenie kostki drożdży na kawałki odpowiadające 1 porcji. Zazwyczaj do wypieków potrzeba około 10 g na każde 500 g mąki. Ponieważ kostka drożdży waży 100 g, z łatwością możemy podzielić ją na kawałki dziesięciogramowe. Każdy z nich wkładamy do małego woreczka foliowego i starannie go zamykamy. Wkładamy do zamrażarki i za każdym razem, gdy zechcemy użyć drożdży, wystarczy je wyjąć pół godziny wcześniej.

Druga metoda polega na wymieszaniu drożdży z mąką. Na 250 g mąki należy wziąć 100 g drożdży i rozetrzeć je w dłoniach, tak jak rozciera się składniki na kruszonkę. Przygotowany suchy zaczyn można podzielić na 10 porcji i po włożeniu do woreczków zamrozić.

Czy zamrożone drożdże zachowują swoje właściwości?

Tak, zamrożone drożdży zachowują swoje właściwości przez około 6 miesięcy. Po rozmrożeniu są tak samo skuteczne jak świeże.

Podsumowanie

Czy można mrozić drożdże? Odpowiedź brzmi tak! Zamrożenie drożdży to doskonały sposób na wydłużenie ich świeżości i uniknięcie marnowania jedzenia. Pamiętaj jednak, aby ich nie zamrażać ponownie po rozmrożeniu.

Udostępnij