dietymedicago.pl

Strona poświęcona tematyce zdrowia i odżywiania.

Lifestyle

Najpopularniejsze choroby zakaźne, ich objawy i profilaktyka

Najpopularniejsze choroby zakaźne, ich objawy i profilaktyka

Choroby zakaźne charakteryzują się zdolnością do szybkiego rozprzestrzeniania i mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Warto znać główne objawy najpopularniejszych zakaźnych chorób, by w razie problemów szybko skonsultować się z lekarzem i dobrać najlepsze leczenie. Poniżej prezentujemy przegląd najczęściej występujących chorób zakaźnych, ich objawy oraz działania profilaktyczne, które pozwalają uniknąć infekcji.

Najpopularniejsze choroby zakaźne i ich objawy

 • Grypa

To choroba wirusowa, która atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Pierwsze objawy to wysoka gorączka, ból mięśni i głowy, suchy kaszel, a chory czuje ogólne zmęczenie.

 • Ospa wietrzna

To kolejna infekcja wirusowa. Ospa wietrzna charakteryzuje się swędzącą wysypką przekształcającą się w pęcherze, a także gorączką i bólem odczuwanym w mięśniach oraz stawach.

 • Salmonella

Salmonella jest zakażeniem bakteryjnym i bardzo często wiąże się ze spożywaniem zanieczyszczonej żywności. Zakażenie wywołuje biegunkę, bóle brzucha, gorączkę i wymioty.

 • Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B

Stany zapalne wątroby wywołane wirusami objawiają się m.in. żółtaczką, utratą apetytu, uczuciem ciągłego zmęczenia, bólami brzucha oraz gorączką.

 • Gruźlica

Gruźlica jest poważną chorobą wywołaną bakteriami, które atakują płuca. Infekcja objawia się m.in. długotrwałym i nawracającym kaszlem, bólami w klatce piersiowej, utratą wagi, gorączką.

 • Wirusowe zakażenie żołądka i jelit

Infekcja nazywana jest również nieżytem żołądkowo-jelitowym. Zwykle zakażenie wywołane jest przez rotawirusy. Do objawów należy m.in. wodnista biegunka, wymioty, gorączka i bóle brzucha.

 • Różyczka

Różyczka to wirusowa infekcja, która często przebiega dość łagodnie. Na ciele chorych osób pojawiają się zaczerwienienia i wysypka, odczuwalna jest niewysoka gorączka i powiększone węzły chłonne.

 • Krztusiec

Choroba bakteryjna objawiająca się kaszlem, który pogarsza się w nocy, a także trudnościami w oddychaniu oraz nieżytem śluzówek nosa i gardła.

 • Meningokokowe zapalenie opon mózgowych

Zakażenie meningokokami często przebiega łagodnie, lecz u niektórych osób może dojść nawet do poważnego stanu zwanego sepsą. Infekcja wywołana jest bakteriami, powoduje stan zapalny opon mózgowo-rdzeniowych, a jej objawy to głównie wysoka gorączka, sztywność karku, silny ból głowy i wrażliwość na światło.

 • Świnka 

Świnka to wirusowa infekcja, którą łatwo rozpoznać m.in. po powiększonych śliniankach, bólu podczas żucia, gorączce i bólu mięśni.

Więcej informacji o chorobach zakaźnych znajdziesz na portalu Light Life. W serwisie regularnie publikowane są nowe artykuły nt. rozpoznawania i leczenia zakażeń.

Jak zapobiegać zachorowaniu na choroby zakaźne?

Do działań profilaktycznych, dzięki którym możesz uniknąć zakażenia, należą:

 • szczepienia – to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie wielu chorobom zakaźnym. Dostępne są szczepionki przeciwko grypie, odrze, wirusowemu zapaleniu wątroby, gruźlicy, różyczce. Szczepienia pomagają w wytworzeniu odporności organizmu bez ryzyka zachorowania;
 • zachowanie higieny osobistej – regularne i dokładne mycie rąk, szczególnie po korzystaniu z toalety i po powrocie do domu, a także przed jedzeniem, pozwala zredukować ilość zarazków oraz zapobiega przypadkowemu przedostaniu się drobnoustrojów np. do oczu, nosa, ust podczas dotykania twarzy;
 • rezygnacja z surowego mięsa, korzystanie z wody ze sprawdzonych źródeł – dobrze jest unikać jedzenia surowego lub niedogotowanego mięsa. Należy dokładnie myć owoce i warzywa przed spożyciem oraz zrezygnować z picia wody z niepewnych źródeł. W ten sposób można uniknąć m.in. salmonelli;
 • unikanie bezpośredniego kontaktu z zakażonymi – chore osoby warto poddać tymczasowej izolacji, by zarazki nie rozprzestrzeniały się na kolejnych ludzi. Jest to istotny element profilaktyki m.in. przeciwko różyczce, grypie czy odrze;
 • regularne wietrzenie pomieszczeń – częsta wymiana powietrza pomaga zredukować stężenie patogenów znajdujących się w sypialni czy w biurze;
 • unikanie ryzykownych zachowań – nie należy dzielić się z innymi osobami swoimi osobistymi przedmiotami, jak szczoteczki do zębów, igły do zastrzyków, by nie zarazić się np. zapaleniem wątroby typu B. Z myślą o zdrowiu, warto ograniczyć również ryzykowne zachowania seksualne.

Podsumowanie

Znajomość objawów i zapobiegania chorobom zakaźnym jest niezwykle ważna. Profilaktyczne szczepienia, zachowanie higieny osobistej czy izolacja osób chorych pozwala uniknąć zachorowania na grypę, zapalenie wątroby typu B czy różyczkę. Warto edukować się i korzystać ze sprawdzonych źródeł informacji, jak np. portal Light Life, by w odpowiedzialny sposób podchodzić do zdrowia osobistego, jak i publicznego.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij