dietymedicago.pl

Strona poświęcona tematyce zdrowia i odżywiania.

Dieta

Kolagen – sekret młodości i witalności?

Kolagen – sekret młodości i witalności?

Kolagen to zdecydowanie najczęściej suplementowane białko. Można je znaleźć w większości preparatów szumnie określających swoje działanie jako odmładzające i ujędrniające, przez co opinie o sensie przyjmowania kolagenu są zróżnicowane. Okazuje się jednak, że regularne stosowanie produktów bazujących na jego obecności ma większy sens, niż dotychczas przypuszczano. Sprawdźmy dlaczego!

Czym jest kolagen?

Kolagen jest białkiem zwierzęcym, którego próżno szukać w produktach roślinnych. Wyróżnia się kilkadziesiąt typów kolagenu, jednak wszystkie mają wspólną cechę – stanowią podstawę budulcową substancji międzykomórkowej. Ta rodzina białek – bo tak zgodnie z wiedzą naukową powinno się klasyfikować grupę kolagenów – występuje w większości tkanek zwierzęcych, natomiast w przypadku ludzi białka te stanowią aż 30 procent wszystkich aminokwasów w naszych organizmach. Sam ten fakt pozwala przypuszczać, że znaczenie kolagenu dla funkcjonowania ciała ludzkiego jest istotne, a najnowsze doniesienia wydają się potwierdzać tę tezę. To właśnie kolagen typu I jest głównym białkiem w skórze, ścięgnach i kościach, zatem jego obecność jest niezbędna dla odpowiedniego odżywienia tych struktur.

Czy suplementowanie kolagenu ma sens?

Struktura kolagenu zbudowana jest z różnych aminokwasów, z których ponad połowę stanowią dwa z nich – glicyna i prolina. Są one zaliczane do aminokwasów endogennych, czyli możliwych do wytwarzania przez sam organizm człowieka. Zatem po co przyjmować kolagen doustnie, skoro nasze ciała potrafią wytwarzać ten typ białka? Okazuje się, że publikacje naukowe sprzed kilku lat w sposób jednomyślny wskazują na poprawę funkcjonowania stawów, zwiększenie elastyczności skóry oraz szybsze zachodzenie procesów regeneracji w obrębie ścięgien i więzadeł. Obecnie najpopularniejszą teorią jest ta, według której dodatkowa suplementacja stanowi impuls do zwiększania ilości białka produkowanego w ciele, co jest widoczne pod postacią poprawy funkcji tkanek, które domyślnie opierają się na strukturze tego związku chemicznego.

Czy kolagen skrywa klucz do wiecznej młodości?

Powyższe doniesienia pozwalają sądzić, że preparaty bazujące na kolagenie odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i urody na najwyższym poziomie. Pozytywny wpływ tego białka na poprawę jakości i elastyczności skóry oraz przyspieszenie regeneracji uszkodzonych włókien nie jest wymysłem producentów, lecz ma swoje potwierdzenie w badaniach naukowych. Dodatkowo do tej pory nie wykazano żadnych negatywnych konsekwencji długotrwałego przyjmowania kolagenu w postaci tabletek oraz płynów, przez co samodzielne stosowanie tego typu preparatów wspomagających wydaje się być w pełni bezpieczne. Podobnie jak ma to miejsce w kontekście przyjmowania doustnego witaminy D3 w okresie jesienno-zimowym, również i preparaty takie jak Primabiotic collagen mogą wydatnie wpłynąć na nas w sposób pozytywny – w przypadku kolagenu na parametry mechaniczne tkanek naszego ciała.

Określanie kolagenu mianem klucza do tajemnicy wiecznej młodości wciąż wydaje się być zbyt optymistycznym podejściem, jednak z dowodami naukowymi trudno dyskutować – pozytywne skutki suplementowania tego białka będą widoczne u każdej osoby. W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się wydłużenie całej kuracji i nadanie jej cech regularności, jednak warto przyjrzeć się zmianom, jakie zachodzą w organizmie. Kto wie, być może w niektórych przypadkach realnie dojdzie do odwrócenia kierunku poruszania się wskazówek zegara biologicznego?

Materiał zewnętrzny

Udostępnij