Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik instruktor piłki nożnej

Instruktor piłki nożnej – czym się różni od trenera?

Data publikacji 9 kwietnia 2024

Uwielbiasz piłkę nożną? Nie musisz ograniczać się wyłącznie do oglądania jej w telewizji czy weekendowych sparingów ze znajomymi. Zamiast tego możesz zarażać swoją pasją innych, pracując jako instruktor piłki nożnej. Przeczytaj nasz poradnik, aby sprawdzić, czym się różni od trenera, a także poznać informacje na temat kursu, który daje możliwość zdobycia tytułu instruktora sportu o specjalizacji: piłka nożna.

Chcesz zostać instruktorem piłki nożnej? O tym warto wiedzieć

Instruktor piłki nożnej po kursie może znaleźć pracę zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Gdzie jej szukać? Może być to:

  • ośrodek kultury,
  • ośrodek sportu i rekreacji,
  • związek sportowy,
  • klub rekreacyjny,
  • klub sportowy.

Można też udzielać lekcji prywatnych, np. dzieciom i młodzieży, pomagając im doskonalić technikę ukochanego sportu.

Na kurs instruktora piłki nożnej mogą zapisać się osoby pełnoletnie, legitymujące się przynajmniej wykształceniem średnim lub zawodowym.

Tego nauczysz się w trakcie kursu instruktora piłki nożnej

Jak wygląda program kursu instruktora piłki nożnej? Uczestnicy rozpoczynają naukę od części ogólnej, w której zapoznają się z podstawami anatomii, biomechaniki i fizjologii człowieka, fizjologią wysiłku fizycznego oraz żywieniem i dietetyką w sporcie. Ten moduł jest obowiązkowy dla wszystkich osób biorących udział w kursach organizowanych przez https://pakis.pl.

Po zdobyciu podstawowej wiedzy czas na poznanie tej specjalistycznej. Przyszły instruktor piłki nożnej uczy się historii tego sportu, przepisów, w tym również wymagań dotyczących zawodników, a także technik gry i treningu piłkarskiego. W tej części zagadnienia obejmują między innymi koordynację ruchową, zestawy ćwiczeń doskonalących technikę czy kształcenie taktyczne zawodników.

Kurs na trenera piłki nożnej – czym się różni od kursu na instruktora?

Wiesz już, jak zostać instruktorem piłki nożnej, a także jak wygląda droga do uzyskania uprawnień. Czas sprawdzić, czym różni się wspomniany tytuł od tego, który nadaje ukończony kurs na trenera piłki nożnej. Przede wszystkim wyróżniamy jego dwa rodzaje:

  • kurs trenera klasy I,
  • kurs trenera klasy II.

Aby móc zapisać się na kurs trenera klasy II piłki nożnej, musisz mieć tytuł instruktora piłki nożnej. Czyli największa różnica polega na tym, że instruktorem można zostać, zaczynając od zera, podczas gdy tytuł trenera mogą zdobyć wyłącznie te osoby, które mają już kwalifikacje niższego stopnia. Podobnie wygląda to w przypadku kursu trenera piłki nożnej klasy I – udział w nim mogą wziąć absolwenci kursu klasy II.

Różnica między zdobyciem tytułu instruktora piłki nożnej a trenera dotyczy również dokumentów wydawanych absolwentom. W obu przypadkach jest to dokumentacja zgodna z wymogami MEiN oraz dwa certyfikaty (jeden w języku polskim, a drugi w języku angielskim). Jednak instruktor piłki nożnej może uzyskać dodatkowo m.in. legitymację instruktorską. Z kolei absolwenci kursu trenera piłki nożnej mają możliwość otrzymania m.in. dyplomu trenerskiego.

Materiał zewnętrzny

Jak wygląda zepsuty ananas? Podpowiadamy!

Redakcja dietymedicago.pl

Poznaj naszą redakcję! Na dietymedicago.pl łączymy pasję do zdrowego stylu życia z fachową wiedzą. Znajdziesz u nas inspiracje na smaczne przepisy, porady dotyczące diety oraz lifestyle'u, a także najlepsze triki urodowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?