dietymedicago.pl

Strona poświęcona tematyce zdrowia i odżywiania.

Dieta

Ile kalorii ma czekolada?

Ile kalorii ma czekolada?

Czekolada to jeden z najsmaczniejszych przysmaków na świecie. Cieszy się olbrzymią popularnością, zwłaszcza w okresie zimowym, ale nie tylko. Większość z nas lubi czasem sobie pozwolić na kawałek tej słodkości. W tym artykule dowiecie się, ile kalorii ma czekolada oraz jak wpływa na nasz organizm.

W artykule:

  • Składniki czekolady
  • Ile kalorii ma czekolada?
  • Jakie korzyści płyną z jedzenia czekolady?
  • Czekolada a zdrowie

Sprawdź także: Ile kalorii ma sernik?

Składniki czekolady

Czekolada składa się z kilku składników, w zależności od rodzaju czekolady. Najważniejszymi składnikami są kakao, które odpowiada za charakterystyczny, lekko gorzkawy smak i ciemny kolor czekolady i tłuszcz, któremu zawdzięczamy jej konsystencję. Częstym składnikiem jest też cukier, którego zadaniem jest niwelowanie goryczki pochodzącej z nasion kakaowca. 

Ile kalorii ma czekolada?

Kaloryczność czekolady oznacza ilość energii, którą dostarcza naszemu organizmowi. W przypadku czekolady kaloryczność zależy przede wszystkim od zawartości cukru i tłuszczu, które są głównymi źródłami kalorii. Oto przykładowe wartości kaloryczne dla różnych rodzajów czekolady:

  • Czekolada mleczna (100 g) – 535 kcal
  • Czekolada gorzka (100 g) – 598 kcal
  • Czekolada biała (100 g) – 547 kcal
  • Czekolada deserowa (100 g) – 598 kcal

Jakie korzyści płyną z jedzenia czekolady?

Czekolada nie tylko smakuje dobrze, ale może także przynieść pewne korzyści dla zdrowia. 

Najczęściej wybiera się ją dla poprawy samopoczucia. Warto wiedzieć, że czekolada zawiera związki, które stymulują produkcję endorfin i serotoniny. Zatem zdecydowanie może polepszyć nam nastrój i umilić dzień! Przy okazji ten smakołyk działa również kojąco na nasze nerwy i może łagodzić stres.

Kakao może również wpływać na poprawę funkcjonowania mózgu i zdolności poznawczych.

Zobacz również: Ile kalorii ma Kinder Bueno?

Czekolada a zdrowie

Choć czekolada może przynieść pewne korzyści dla zdrowia, to warto pamiętać, że jest to przede wszystkim słodycz i nie należy przesadzać z jej spożyciem. Zbyt duża ilość cukru i kalorii może wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie i zwiększyć ryzyko otyłości oraz chorób układu krążenia czy problemów z cerą.

Jak wybrać najlepszą czekoladę?

Przy wyborze czekolady warto zwrócić przede wszystkim uwagę na skład, zawartość tłuszczy i cukrów powinna być jak najmniejsza. Lepiej również wybierać czekoladę gorzką, niż mleczną czy białą. Zawiera ona mniej kalorii. 

Przy wyborze sprawdź również producenta, zdecydowanie lepiej wybierać renomowanych wytwórców, ponieważ mogą oni oferować lepszą jakość czekolady oraz składników, z których jest przygotowana.

Czekolada to słodka przekąska, która cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Warto wiedzieć, ile kalorii ma czekolada oraz jakie korzyści i zagrożenia niesie ze sobą jej spożywanie. Warto wybierać czekolady o wysokiej zawartości kakao oraz naturalnych składnikach, aby cieszyć się ich smakiem i korzyściami dla zdrowia, jednocześnie pamiętając o umiarze i nie przesadzając z ich spożyciem.

Zobacz także: Ile Chupa Chups ma kalorii?

Udostępnij

O autorze

Cześć! Jestem Zuza. 💚🥑🌱 Ubrana zawsze w kolorową bluzkę z warzywnym motywem (dziś jest to awokado) i zeszytem w ręku, pełnym notatek o składnikach odżywczych, jestem gotowa podbić świat zdrowego jedzenia. Moje ulubione zajęcie to nie tylko opisywanie diety, ale także przekazywanie wam wszystkim wiedzy w najbardziej przystępny i inspirujący sposób.