Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś
Dieta Dieta przeciwnowotworowa

Dieta przeciwnowotworowa: na czym polega zdrowa dieta antyrakowa?

Data publikacji 11 stycznia 2024

Nowotwór to choroba diagnozowana u coraz młodszych, nieobciążonych genetycznie pacjentów. Eksperci są zdania, że w kolejnych latach zapadalność na nowotwory znacząco wzrośnie, i to pomimo ciągłego rozwoju medycyny. Przed chorobą można uchronić się, prowadząc zdrowy styl życia. Jednym z jego elementów jest zrównoważona dieta, która zapobiega rozwojowi i namnażaniu komórek nowotworowych. Jakie są jej zasady?

Co jeść, a czego unikać, będąc na diecie antyrakowej?

Dieta antyrakowa cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród seniorów, ale również wśród młodych osób. Przyczyną jest dużą zapadalność na choroby nowotworowe i złe prognozy ekspertów na dalsze lata. Niemniej jednak do diety antyrakowej trzeba podejść rozważnie, gdyż nie chodzi w niej wyłącznie o spożywanie konkretnych produktów i wykluczenie tych, które nie są dla nas dobre. Ważne, aby poszczególne składniki umiejętnie ze sobą łączyć, a jednocześnie dbać o ich prawidłową obróbkę. Podstawowe zasady diety antyrakowej to:

  • wyeliminowanie z menu produktów wysokoprzetworzonych,
  • ograniczenie spożywania soli do 6 g dziennie,
  • ograniczenie do 500 g tygodniowo mięsa czerwonego, w tym wędlin,
  • ograniczenie ilości nasyconych kwasów tłuszczowych,
  • unikanie alkoholu, zwłaszcza w dużych ilościach,
  • skrócenie czasu obróbki termicznej produktów,
  • ograniczenie ilości produktów, które przygotowywane są na grillu węglowym.

Bardzo istotne jest wprowadzenie do menu produktów zawierających duże ilości błonnika pokarmowego, który w naturalny sposób oczyszcza przewód pokarmowy. Jego źródłem są przede wszystkim świeże warzywa i owoce, jednak należy pamiętać o ich odpowiednim przygotowaniu. Zawsze przed spożyciem trzeba je umyć, najlepiej mocząc w wodzie przez około 5 minut, a później szorując specjalną gąbeczką. Jest to o tyle ważne, że warzywa i owoce sprzedawcy często „upiększają” różnymi specyfikami (znajdują się ona na skórce), tak aby prezentowały się okazale.

Dieta przeciwnowotworowa
Cancer fighting products. Food for healthy life. Fruits, vegetables, beans, green tea and red wine

Te substancje hamują rozwój raka

Dieta antyrakowa nie musi być uboga – wręcz przeciwnie, gdyż wciąż mamy do dyspozycji wiele produktów zawierających cenne składniki. W menu powinny znaleźć się przede wszystkim:

  • pomidory i wszelkie ich przetwory – zawierają lipoken, który chroni DNA przed uszkodzeniami,
  • warzywa kapustne – zawierają glukozynolany; zapobiegającą procesom zapalnym i chroniącą DNA przed uszkodzeniem,
  • papryka – zawiera kapsaicynę, która zabija komórki rakowe,
  • marchew – zawiera karotenoidy, które chronią przed rakiem jamy ustnej, krtani czy pęcherza moczowego,
  • rośliny strączkowe – zawierają fitoestrogeny, które wspierają organizm w walce z chorobami nowotworowymi,
  • zielona herbata – zawiera katechiny wykazujące działanie antyrakowe,
  • cytrusy – zawierają witaminę C, która zapobiega rozwojowi raka żołądka, płuc i jamy ustnej,
  • oleje roślinne – zawierają witaminę E, która zmniejsza ryzyko zachorowania na raka żołądka,
  • przetwory mleczne – zawierają wapń, który zapobiega rozwojowi raka okrężnicy,
  • orzechy – zawierają selen, który obniża ryzyko rozwoju raka płuc.
Dieta przeciwnowotworowa
Virus protection food, coronavirus, immunity concept. Healthy balanced vegan dieting concept. Vegetables fruit seeds beans ingredients for cooking. Organic vegetables, detox diet, close up.

Dieta przeciwnowotworowa powinna bazować na 5 małych posiłkach w ciągu dnia, które dostarczą wszelkich niezbędnych witamin i składników odżywczych. 

Czy dieta antyrakowa rzeczywiście jest skuteczna?

Zdrowy styl życia, w tym spożywanie zbilansowanych posiłków, przyczynia się do spadku zachorowalności na choroby nowotworowe. Szacuje się, że dieta antyrakowa chroni przed około 1/3 wszystkich nowotworów, jakie mogą rozwinąć się w organizmie człowieka. Jest ona elementem profilaktyki antyrakowej, choć oczywiście warto mieć również ubezpieczenie na życie na wypadek niespodziewanych zdarzeń, gdyż żadne działania nie gwarantują, że w organizmie nie rozwinie się choroba. Warto też pamiętać o obciążeniu genetycznym, które w wielu przypadkach może być decydujące w kontekście rozwoju choroby. Niemniej jednak prowadzenie zdrowego trybu życia może znacząco opóźnić jej pojawienie się, pomaga również wzmocnić organizm, który jest w stanie walczyć.

Bardzo ważna jest także profilaktyka, a więc regularne wykonywanie badań kontrolnych. Dla kobiet jest to USG piersi, cytologia oraz pełna morfologia, natomiast w przypadku mężczyzn warto zrobić morfologię oraz sprawdzić markery nowotworowe. Działania profilaktyczne pozwalają wykryć nowotwór we wczesnym stadium rozwoju, tym samym umożliwiając wdrożenie efektywnego leczenia. Warto pamiętać o nich w każdym wieku, nie myśląc tym samym, że choroby nowotworowe nie dotyczą ludzi młodych – wręcz przeciwnie, diagnozowane są obecnie w każdej grupie wiekowej. 

Artykuł sponsorowany

Nutella kcal

Redakcja dietymedicago.pl

Poznaj naszą redakcję! Na dietymedicago.pl łączymy pasję do zdrowego stylu życia z fachową wiedzą. Znajdziesz u nas inspiracje na smaczne przepisy, porady dotyczące diety oraz lifestyle'u, a także najlepsze triki urodowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?