Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś
Dieta dieta keto

Czym jest dieta keto? Jakie są jej wady i zalety?

Data publikacji 8 listopada 2023

Każdy z nas chce dobrze wyglądać. Z tego powodu często sięgamy po różne kuracje odchudzające — organizujemy regularne wypady na siłownię lub ustalamy ścisły plan odżywiania na następne miesiące. Jedną z diet, które zyskały w ostatnim czasie popularność, jest dieta ketogeniczna (znana również jako dieta keto lub ketogenna). Dzisiaj stosuje się ją do redukcji masy ciała, natomiast jej początkowym celem było leczenie schorzeń układu nerwowego (choroby Parkinsona, Alzheimera, a także padaczki). Czy korzystanie z diety keto w celu zrzucenia paru kilogramów jest zdrowe? Czy przynosi ona skutki?

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna polega na znacznej redukcji węglowodanów na rzecz tłuszczy. Spożywane tłuszcze powinny pełnić minimum 70% dziennej podaży energii, natomiast węglowodany od 15 do 30 gramów na dzień, a białko od 1 do 1,5 grama na kilogram masy ciała.

W ten sposób podstawowym źródłem energii zamiast węglowodanów stają się tłuszcze — dochodzi wtedy do tzw. ketozy, czyli procesu rozpadu tłuszczów. Przyczynia się to do utraty wagi oraz zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej i apetytu. 

Czy dieta keto wpływa na utratę masy ciała?

Zmiana metabolizmu jest trudna dla organizmu. W początkowych fazach stosowanie diety keto wpływa obciążająco na pracę m.in. nerek, wątroby i trzustki. Dlatego właśnie adaptacja musi następować stopniowo. 

W pierwszym etapie diety, organizm zmienia źródła pozyskiwania energii z węglowodanów na tłuszcze. Proces ten może sprawiać problemy zwłaszcza u początkujących.

W tym okresie ważne jest kontrolowanie ilości wchłanianych makroskładników oraz unikanie alkoholu (aby dalej nie obciążać ciała).

W procesie adaptacji można doświadczyć szybkiego spadku masy ciała, natomiast po przejściu początkowych faz diety, powinniśmy doznać zwiększonej ilości energii, zmniejszenia apetytu oraz pozostającego z nami na dłużej uczucia sytości po posiłku. Tempo chudnięcia powinno zwolnić i dostosować się do prędkości chudnięcia towarzyszącym innym dietom.

Czy stosowanie diety ketogennej jest dobre dla zdrowia?

Kluczowym elementem diety ketogenicznej jest konsultacja z lekarzem. Źle zbilansowana dieta może doprowadzić do poważnych niedoborów pokarmowych, których konsekwencje mogą odbić się na naszym zdrowiu. Co więcej, w niektórych stanach zdrowotnych stosowanie tego typu zabiegu odchudzającego jest przeciwwskazane.

Dieta keto, podobnie jak wiele innych, ma swoje negatywne konsekwencje tj. brak energii, spadek poziomu koncentracji i uczucie zmęczenia występujące zwykle w procesie adaptacji, lub symptomy ze strony układu pokarmowego, jednak pod czujnym okiem specjalisty nie musimy się ich obawiać.

Jeśli nie jesteś pewien, czy dieta keto jest dla Ciebie, skontaktuj się z dietetykiem. Na stronie bodychief.pl już teraz możesz skorzystać z jego usług oraz sprawdzić dostępne plany cateringowe z dietami dostosowanymi do Twoich potrzeb. Każdy znajdzie tam coś dla siebie — dania wegańskie i wegetariańskie, plany opracowane z myślą o sportowcach i tych, którzy spędzają dużo czasu w biurze. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Body Chief!

Źródło: https://bodychief.pl/blog/524955-dieta-ketogeniczna-zasady-co-jesc-jak-zaczac

Materiał zewnętrzny

Jak wygląda zepsuty ananas? Podpowiadamy!

Redakcja dietymedicago.pl

Poznaj naszą redakcję! Na dietymedicago.pl łączymy pasję do zdrowego stylu życia z fachową wiedzą. Znajdziesz u nas inspiracje na smaczne przepisy, porady dotyczące diety oraz lifestyle'u, a także najlepsze triki urodowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?