Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik triathlon

Akcesoria, których używa się podczas triathlonu

Data publikacji 11 sierpnia 2023


Triathlon to bardzo wymagający rodzaj zawodów sportowych dla profesjonalnych sportowców. Jego podstawą jest odpowiednie przygotowanie, przy czym nie chodzi tylko o trening fizyczny, ale też o profesjonalny sprzęt umożliwiający osiąganie wysokich wyników. Jakie akcesoria są całkowicie niezbędne do startów w trójboju, a które z nich okazują się niezwykle przydatne na trasie?

Triathlon — podstawowe wyposażenie

Triathlon składa się z trzech różnych dyscyplin sportowych: pływania, kolarstwa i biegania. Z tego powodu przed rozpoczęciem swojej przygody z trójbojem należy wyposażyć się w sprzęt kluczowy dla tych trzech części wyścigu. Do najważniejszego wyposażenia, które pozwoli osiągać naprawdę dobre rezultaty w rywalizacji między zawodnikami, zaliczamy specjalny strój triathlonowy z szybko schnących materiałów, solidny rower i wygodne buty. Te elementy stanowią absolutne minimum — bez nich nie ma co liczyć nawet na dopuszczenie do startu. Oczywiście, profesjonalni triathloniści zazwyczaj posiadają o wiele bardziej rozbudowany ekwipunek, ale na początek wystarczy mieć jedynie główny osprzęt do każdej z dyscyplin.

Triathlon — akcesoria dodatkowe

Jeśli chodzi o dodatkowe akcesoria, jakie sprawdzają się w czasie trójboju, tutaj jest z czego wybierać. Na rynku dostępne są najróżniejsze gadżety przydające się w konkretnych sytuacjach. Najlepszym wyborem dla każdego triathlonisty będzie porządny bidon triathlonowy, bez którego trudno wyobrazić sobie udany start. W triathlonie liczy się przede wszystkim dobra ogólna wydolność organizmu, a więc również jego odpowiednie nawodnienie. Właściwy dobór bidonu to wbrew pozorom jedna z kluczowych kwestii podczas przygotowań do wyścigu. Warto znaleźć pojemnik na wodę ze szczelnym zamknięciem i z uchwytem na siodełko roweru.

Pozostałe akcesoria triathlonowe, których zakup można rozważyć, to m.in.:

  • kask rowerowy — na niektórych trasach stanowi obowiązkowy element wyposażenia triathlonisty, dlatego warto wyposażyć się w niego od razu;

  • okulary pływackie — ochraniają oczy i poprawiają widoczność w wodzie, co ułatwia przepłynięcie wymaganego dystansu;

  • kask do pływania — czasami używany zamiast tradycyjnego kasku rowerowego, poprawia dynamikę podczas pływania;

  • zestaw naprawczy do roweru — zazwyczaj zawiera podstawowe narzędzia, które pozwalają na drobne naprawy pojazdu w razie wystąpienia problemów podczas jazdy;

  • zegarek sportowy — przydaje się do śledzenia upływu czasu, tempa biegu lub jazdy rowerem;

  • pasy do przypinania numeru startowego — pomocne w przymocowaniu numeru startowego, co minimalizuje szansę na jego przypadkowe oderwanie się w trakcie biegu;

  • krem przeciwsłoneczny — podczas trwającego kilka godzin wyścigu w pełnym słońcu łatwo o poparzenia słoneczne, dlatego warto wyposażyć się w odpowiedni krem ochronny.

To tylko kilka przykładów gadżetów używanych podczas trójboju. Wybór akcesoriów triathlonowych w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji triathlonisty oraz poziomu jego zaawansowania. Warto poświęcić trochę czasu i dostosować sprzęt do własnych potrzeb w taki sposób, by później móc osiągnąć zadowalające wyniki na trasie triathlonu. 

Artykuł sponsorowany

Jak wygląda zepsuty ananas? Podpowiadamy!

Redakcja dietymedicago.pl

Poznaj naszą redakcję! Na dietymedicago.pl łączymy pasję do zdrowego stylu życia z fachową wiedzą. Znajdziesz u nas inspiracje na smaczne przepisy, porady dotyczące diety oraz lifestyle'u, a także najlepsze triki urodowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?