Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik kolce do biegania

Kolce do biegania – co warto o nich wiedzieć?

Data publikacji 25 maja 2023


Bieganie powszechnie uważane jest za sport stosunkowo prosty, a także tani. W końcu do jego uprawiania należy mieć tylko wygodne buty oraz odpowiednią odzież. Wiedzieć jednak trzeba, że tak samo jak w każdej innej dyscyplinie sportowej, uprawianie tej na wyższym poziomie wymaga pewnych dodatków. W przypadku biegania takim akcesorium są kolce do biegania. Czym one są, kiedy są potrzebne, a także jak się je powinno wybierać?

Podstawowe informacje o kolcach do biegania

Od czego należy zacząć poszukiwanie kolców do biegania? Na początku trzeba się oczywiście dowiedzieć, czym one tak właściwie są. Kolce do biegania to specjalne elementy montowane do podeszwy butów biegacza, które mają mu zapewnić mu znacznie lepszą przyczepność podczas biegu. Dzięki temu uzyskuje się efekt o wiele efektywniejszego wykorzystywania energii z mięśni nóg, co oczywiście oznacza, że można biec jeszcze szybciej i dłużej!

Kiedy warto stosować kolce do biegania?

Kto w pierwszej kolejności powinien stosować kolce do biegania Decathlon? Przyjmuje się, że jest to dodatek adresowany przede wszystkim dla profesjonalistów. Co więcej, korzystać z nich powinni sprinterzy trenujący przed lub biorący udział w zawodach. 

Podczas oglądania zmagań na olimpiadach czy też mistrzostwach świata zaobserwować można, że wszyscy zawodnicy mają buty wyposażone właśnie w takie kolce. Pomagają one osiągać znacznie lepsze czasy, co rzecz jasna przekłada się na uzyskiwanie lepszych lokat na mecie. 

Czy amatorzy powinni korzystać z obuwia wyposażonego w dodatkowe kolce? Wiedzieć trzeba, że choć pozwalają one osiągać lepsze wyniki, to jednak korzystanie z nich wymaga pewnego doświadczenia i znajomości techniki biegu. Amator może nie być jeszcze właściwie przygotowany do tego, aby czerpać z nich korzyści. 

Jak wybrać dobre kolce do biegania?

Jak zatem widać, korzyści płynące ze stosowania kolców do biegania jest naprawdę sporo. Warto się teraz na sam koniec dowiedzieć, w jaki sposób dokonywać ich wyboru podczas zakupów. Najważniejszą cechą kolców, którą trzeba brać wtedy pod uwagę, jest ich przeznaczenie. Jak się bowiem okazuje, nieco inne odmiany należy stosować do biegów sprinterskich na 100 m, a inne na nieco dłuższe dystanse, czyli np. na 400 m lub 1000 m. Co ciekawe, na rynku dostępne są także specjalne kolce przełajowe, które umożliwiają wygodne i efektywne bieganie w terenie. Jak zatem widać poprawne wybranie tego dodatkowego elementu, wspierającego treningi, nie jest specjalnie trudne. Oczywiście oprócz określenia przeznaczenia należy także przyjrzeć się nieco uważniej producentowi kolców, lecz w dalszym ciągu nie jest to czynność skomplikowana.

Dietetyk online

Redakcja dietymedicago.pl

Poznaj naszą redakcję! Na dietymedicago.pl łączymy pasję do zdrowego stylu życia z fachową wiedzą. Znajdziesz u nas inspiracje na smaczne przepisy, porady dotyczące diety oraz lifestyle'u, a także najlepsze triki urodowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?