dietymedicago.pl

Strona poświęcona tematyce zdrowia i odżywiania.

Dieta

Poznaj pożywne produkty zawierające białko!

Poznaj pożywne produkty zawierające białko!

Reklama #Danio

Chcesz zadbać o właściwy poziom białka w diecie Twojej rodziny, poszukujesz produktów bogatych w białko? Jeśli tak, to chętnie Ci podpowiemy! Białko stanowi element budulcowy wszystkich tkanek w organizmie człowieka i wielu biologicznie czynnych związków jak enzymy i hormony. Co więcej białko pomaga m.in. w utrzymaniu zdrowych kości oraz masy mięśniowej.

Produkty bogate w białko – gdzie jest go najwięcej?

Białko zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego jest zbliżone budową do tego w komórkach człowieka, z kolei białko roślinne ma nieco inny ilościowy rozkład aminokwasów niż białko zwierzęce. Te różnice mają wpływ na przyswajalność. Z tego względu białko roślinne określane jest mianem niepełnowartościowego1, a białko zwierzęce jest uważane za pełnowartościowe2. Produkty bogate w pełnowartościowe białko to przede wszystkim mięso, ryby, owoce morza, jaja, nabiał. Wśród produktów roślinnych dobrym źródłem białka są warzywa strączkowe oraz orzechy i pestki. Planując naszą dietę, warto mieć na uwadze, że poprzez umiejętne łącznie różnych grup produktów łatwo jest zbilansować aminokwasy i uzyskać pełnowartościowy posiłek. Bardzo dobre źródła białka to z pewnością3:

  • Ryby i owoce morza

To świetne źródło białka. Najwięcej tego cennego składnika odżywczego znajdziemy w wędzonym łososiu, 100 gram produktu zawiera 21,5 gram białka4. Inną rybą, którą możemy włączyć do naszej diety, jest wędzona makrela (20,7 g białka/100 g produktu5).

  • Nabiał

Artykuły z tej grupy zawierają mnóstwo pełnowartościowego białka. Przykładem mogą być serki homogenizowane Danio. To fantastyczne produkty, pozwalające na szybkie dostarczenie sobie białka w ciągu dnia. Serki homogenizowane Danio są lekkie, pyszne i pożywne*! Aż 20% energii dostarczanej z tych produktów, pochodzi z białka. Serki homogenizowane Danio są dostępne w poręcznych opakowaniach, które można wszędzie ze sobą zabrać. Występują w rozmaitych smakach, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Więcej informacji o produktach znajdziesz na stronie danio.com.pl. W 100 g serka homogenizowanego Danio znajdziemy 5,3 g białka.

*Danio ma lekką konsystencję i jest pożywne, bo jest bogate w białko.

  • Jajka

Kurze jaja podstawowy produkt, który wiele osób spożywa codziennie. Są łatwo dostępne i uniwersalne. Dla wszystkich miłośników jajecznicy mamy dobre wieści, ponieważ 100 g jajek zawiera aż 12,5 g białka6.

  • Drób

Pierś z kurczaka to produkt, który znajdziemy niemal w każdym sklepie. Nie tylko jest łatwo dostępny, ale także uniwersalny. Możemy go przyrządzić na wiele różnych sposobów. Pierś z kurczaka zawiera aż 21,5 g białka w 100 gramach produktu7!

Wszystkie te artykuły spożywcze warto włączyć do naszego codziennego jadłospisu. Dzięki nim jesteśmy w stanie zaspokoić nasze dzienne zapotrzebowanie na białko i uniknąć niedoborów, które niosą za sobą przykre konsekwencje.

1.Zdzisław E. Sikorski (red.): Chemia żywności. Skład, przemiany i właściwości żywności. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2002. ISBN 83-204-2655-3.

2. Edward Bańkowski: Biochemia. Wrocław: Wydawnictwo Medyczne Urban&Partner, 2005. ISBN 83-89581-10-8.

3. Włodarek D., Lange E. Współczesna Dietoterapia, Wydawnistwo Lekarskie PZWL 2023

4. Kunachowicz, H., Przygoda, B., Iwanow, K., & Nadolna, I. (2017). Tabele wartości odżywczej produktów spożywczych i potraw. PZH NARODOWY INSTYTUT ZDROWIA PUBLICZNEGO

5. Kunachowicz, H., Przygoda, B., Iwanow, K., & Nadolna, I. (2017). Tabele wartości odżywczej produktów spożywczych i potraw. PZH NARODOWY INSTYTUT ZDROWIA PUBLICZNEGO

6. Kunachowicz, H., Przygoda, B., Iwanow, K., & Nadolna, I. (2017). Tabele wartości odżywczej produktów spożywczych i potraw. PZH NARODOWY INSTYTUT ZDROWIA PUBLICZNEGO

7. Kunachowicz, H., Przygoda, B., Iwanow, K., & Nadolna, I. (2017). Tabele wartości odżywczej produktów spożywczych i potraw. PZH NARODOWY INSTYTUT ZDROWIA PUBLICZNEGO

Materiał zewnętrzny

Zobacz także: Ile gram białka ma jajko?

Udostępnij