Zespół cieśni nadgarstka to dosyć powszechna dolegliwość, wywołująca uciążliwe bóle i utrudniająca codzienne funkcjonowanie. Szczęśliwie istnieje wiele metod radzenia sobie z tą chorobą. W tym artykule przedstawimy możliwości leczenia farmakologicznego, naturalne metody na złagodzenie bólu, zasady żywienia wspierające proces leczenia oraz propozycje ćwiczeń rehabilitacyjnych.
W artykule:
- Standardowe metody leczenia na zespół cieśni nadgarstka
- Naturalne metody na ból nadgarstka
- Ćwiczenia rehabilitacyjne przy zespole cieśni nadgarstka
- Czym jest zespół cieśni nadgarstka?
Standardowe metody leczenia na zespół cieśni nadgarstka
Farmakologiczne sposoby terapii
Zespół cieśni nadgarstka leczy się przede wszystkim farmakologicznie – za pomocą leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz leków na obkurczanie tkanek (tzw. diuretyków). Czasem stosuje się również leki przeciwpadaczkowe lub antydepresanty, które mają za zadanie zmniejszać ból. W szczególnie ciężkich przypadkach można zastosować blokadę sterydową.
Zasady postępowania po operacji
Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można zdecydować się na operację. Po zabiegu ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, odpowiednie gojenie rany oraz prowadzenie rehabilitacji, która pomaga w pełni odzyskać sprawność ręki.
Naturalne metody na ból nadgarstka
Zasady żywienia przy zespole cieśni nadgarstka
Dieta pełna zdrowych, anti-inflamatoryjnych składników może wspomóc walkę ze zespołem cieśni nadgarstka. Ważne jest spożywanie pokarmów bogatych w witaminy z grupy B oraz omega-3, które poprawiają kondycję nerwów i mają działanie przeciwzapalne. Dobre są też pokarmy z dużą ilością magnezu, który pomaga regulować napięcie mięśni.
Domowe sposoby na zmniejszenie bólu
Warto też skorzystać z naturalnych sposobów na złagodzenie bólu, jak np. nałożenie chłodzącego kompresu na bolący nadgarstek czy ekstraktu z liści arniki. Przyjemne może być też wykonywanie delikatnego masażu nadgarstka.
Ćwiczenia rehabilitacyjne przy zespole cieśni nadgarstka
Ćwiczenia rozciągające
Ćwiczenia rozciągające mogą pomóc zredukować objawy zespołu cieśni nadgarstka. Są nimi między innymi: rozciąganie dłoni w przód, rozciąganie palców w stronę grzbietu ręki czy rotacje nadgarstkiem. Wszystko należy wykonywać powoli i delikatnie, bez gwałtownych ruchów.
Ćwiczenia wzmacniające
Wzmacnianie mięśni kontrolujących ruchy w nadgarstku może również pomóc w łagodzeniu objawów zespołu cieśni nadgarstka. Dobrym pomysłem są tu ćwiczenia z małym ciężarkiem, np. zamykanie i otwieranie dłoni z hantelką czy ściskanie piłeczki rehabilitacyjnej.
Czym jest zespół cieśni nadgarstka?
Jest to schorzenie ortopedyczne, które polega na uciskaniu nerwu pośrodkowego w miejscu jego przejścia przez cieśń nadgarstka. Nerw ten odpowiedzialny jest za czucie i ruchy w palcach (oprócz małego), a uczucie ucisku może powodować różne nieprzyjemne dolegliwości.
Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka
Do najczęstszych przyczyn zespołu cieśni nadgarstka zalicza się przeciążenia spowodowane powtarzalnymi ruchami ręki, jak np. klikanie myszką komputerową, pisanie na klawiaturze czy długi czas jazdy samochodem. Inne przyczyny to urazy nadgarstka, choroby reumatyczne, zmiany hormonalne, jak ciąża czy menopauza, oraz nadwaga i otyłość.
Objawy i rozpoznanie choroby
Tipowymi objawami zespołu cieśni nadgarstka są bóle i mrowienia w palcach (oprócz małego), które nasilają się w nocy, oraz osłabienie siły uścisku. Z kolei rozpoznanie choroby opiera się na badaniu klinicznym oraz badaniu EMG, które pozwala ocenić przepływ impulsów nerwowych przez nadgarstek.
Treści prezentowane na stronie mają na celu poprawę komunikacji między Użytkownikiem a jego lekarzem i nie powinny zastępować tej relacji. Nasza strona służy jedynie celom informacyjno-edukacyjnym. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie zawartych tu informacji, zwłaszcza w dziedzinie medycyny lub innych dziedzin specjalistycznych, konieczna jest obowiązkowa konsultacja z lekarzem.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_cie%C5%9Bni_kana%C5%82u_nadgarstka
Zobacz także: Spuchnięte kolano – przyczyny i sposoby na zmniejszenie obrzęku