Artykuły

Oliwa z oliwek.
03-12-2018

Oliwa z oliwek.

Czy obecności tłuszczy w diecie należy się bać? Oczywiście nie, przy założeniu, że rozróżniamy tłuszcze potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania od tych szkodliwych, pustokalorycznych. Niestety dla naszego mózgu, w procesie spożywania pokarmu nie istnieje taka różnica. Jest organem, który pobiera najwięcej energii i ewolucyjnie „nastawiony” jest wysoce odżywcze, kaloryczne substancje (człowiek posiada w jamie ustnej receptory wrażliwe na kwasy tłuszczowe).
Orzech włoski.
03-12-2018

Orzech włoski.

W natłoku codzienności i obowiązków, w gonitwie i pośpiechu, uwierzyliśmy, że jest coś, co będzie nas wspierać. Doda sił i zdrowia, a dodatkowo stosowane regularnie korzystnie wpłyną na dobrostan całego organizmu. Suplementy diety. Dobre na wszystko, jak przekonują wszechobecne reklamy. Czy aby na pewno? Czy warto wprowadzać do ciała substancje, nierzadko nieprzebadane farmakologicznie, podczas gdy w przydomowym warzywniaku naturalnych super-suplementów jest na pęczki? I wcale nie oznacza to spożywania kilogramów warzyw. Dla przykładu: zjedzenie 3 orzechów włoskich pokrywa dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3! Orzechy włoskie z powodzeniem mogą zastąpić ryby w codziennej diecie – zawierają wielonienasycone tłuszcze obniżające poziom cholesterolu i działają przeciwzakrzepowo a dzięki obecności L-argininy działają na układ sercowo-naczyniowy. Dlatego też ten artykuł poświęcony będzie właśnie orzechowi włoskiemu.
Dlaczego warto jeść orzechy
12-11-2018

Dlaczego warto jeść orzechy

Orzechy, wbrew niektórym utartym opiniom, są niezwykle cenną grupą żywności z punktu widzenia wartości odżywczej. Obfitują w ważne składniki takie jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), białko, błonnik, witaminy m.in. E i B6, kwas foliowy, niacyna czy pierwiastki mineralne. Co ciekawe i istotne, niejednokrotnie już jedna porcja orzechów jest w stanie pokryć dzienne zapotrzebowanie na niektóre z powyższych składników.
Co warto wiedzieć o
30-10-2018

Co warto wiedzieć o "mlekach" roślinnych

Osoby, które z przyczyn zdrowotnych lub etycznych nie mogą spożywać mleka zwierzęcego, skłaniają się do poszukiwania na rynku konsumenckim roślinnych zamienników tegoż mleka. Paradoksem jest to, że produkt przynoszący wiele dobrego dla zdrowia i kondycji człowieka jakim jest mleko krowie, został, poprzez proces intensywnej produkcji, doprowadzony do takiego stanu, iż najczęściej szkodzi osobom pijącym go.
Co jeść po usunięciu pęcherzyka żółciowego
07-06-2018

Co jeść po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Kamica żółciowa jest najczęstszą chorobą pęcherzyka żółciowego. Dochodzi do niej, gdy odpływ żółci z dróg żółciowych jest zaburzony. Winny jest tu nieodpowiedni skład żółci. Zaburzenia równowagi składu substancji prowadzą do łączenia się kryształków cholesterolu z solami wapnia, co prowadzi do powstawania złogów w pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych. Do rozwoju choroby może przyczynić się otyłość, cukrzyca, hiperlipidemie.
Stłuszczenie wątroby- leki nie wystarczą. Skuteczne leczenie dietą.

Stłuszczenie wątroby- leki nie wystarczą. Skuteczne leczenie dietą.

Wśród chorób cywilizacyjnych, których przyczyną są nieodpowiednie nawyki żywieniowe i styl życia, najczęściej wspomina się o cukrzycy typu 2 oraz powikłaniach ze strony układu krwionośnego. Tymczasem jest jeszcze jeden jeden ogran, który jest ogromnie obciążony, gdy nie dbamy o zdrową dietę.
Dlaczego nie mogę schudnąć?

Dlaczego nie mogę schudnąć?

Jesz jak wróbelek, a waga ani drgnie? Chodzisz głodna i rozdrażniona, godzinami katujesz się na siłowni, lecz sukienka w rozmiarze 36 wciąż leży tylko w sferze marzeń? Gdzie leży przyczyna i jak się odchudzać, aby schudnąć?
Kawa - wady i zalety

Kawa - wady i zalety

Wielu ludzi nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki mocnej kawy. Sam zapach pobudza i dodaje energii, nie wspominając o zawartej w niej kofeinie. Przy kawie się spotykamy, przy kawie plotkujemy, ratujemy się filiżanką ciemnego naparu podczas długich godzin pracy. Co tak naprawdę siedzi w kawie i co powinniśmy wiedzieć o jej ciemniejszej stronie mocy?
Superfoods z naszego poletka, czyli superżywność z twojego warzywniaka.

Superfoods z naszego poletka, czyli superżywność z twojego warzywniaka.

Moda na superfoods wciąż rośnie. I dobrze, gdyż jest to jeden z niewielu pozytywnych otaczających nas trendów. Algi, grzyby shitake, jagody goi, nasiona chia, sproszkowana chlorella i spirulina, czy też komosa ryżowa szturmem podbijają polskie stoły. Co jednak, gdy wyposażenie naszej domowej spiżarni w armię superfoods wiąże się z wyczyszczeniem portfela? Na ratunek przychodzą nam żywieniowi bohaterowie z naszego warzywniaka – uzbrojeni po zęby w przeciwutleniacze, witaminy i minerały są jednocześnie tani jak…barszcz.
Gastropareza – czym jest oraz jak sobie z nią radzić?

Gastropareza – czym jest oraz jak sobie z nią radzić?

Zbyt długie zaleganie pokarmu nie jest korzystne na którymkolwiek z odcinków przewodu pokarmowego. Czym powodowana jest gastropareza oraz jakie nawyki żywieniowe będą przynosić ulgę?