Testy genetyczne
Genodiet

     Intensywny rozwój badań na genomem człowieka oraz nad jego wpływem na zdrowie i rozwój organizmu ludzkiego, zaowocował m.in. wyodrębnieniem się dziedzin nutrigenetyki i nutrigenomiki. Nutrigenomika stanowi naukę interdyscyplinarną, łączącą w sobie genetykę, biologię molekularną, farmakologię i medycynę. Nadrzędnym jej celem jest zastosowanie się do zindywidualizowanych potrzeb człowieka, wymagań jego organizmu i wypracowanie na tych podstawach diety dopasowanej indywidualnie, wpływającej nie tylko na poprawę zdrowia, ale także zmniejszającej prawdopodobieństwo wystąpienia chorób dietozależnych.
Nutrigenomika bada wpływ bioaktywnych składników żywności na ekspresję genów. Takimi składnikami są np. kurkumina zawarta w kurkumie, resweratrol pochodzący z czerwonych winogron czy też genisteina zawarta w ziarnach soi. Oczywiście wiele innych składników diety ma niebagatelny wpływ na działanie genomu i tak np. magnez, cynk i niacyna są kofaktorami lub substratami w reakcjach enzymatycznych, które mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Międzypopulacyjne i międzyosobnicze różnice genetyczne, które mają wpływ na reakcję organizmu pod wpływem diety są polem zainteresowań nutrigenetyki. Nutrigenetyka zajmuje się analizą odmienności budowy poszczególnych genomów sprawiających, że każdy człowiek inaczej reaguje na składniki diety.
Owe składniki posiadają zdolność wywierania wpływu na genotyp i są zdolne do kształtowania fenotypu stanowiącego zespół cech takich jak: morfologia, właściwości fizjologiczne, cykl życiowy, behawior czy zmiany biologiczne.

GENODIET jest unikalnym pakietem badań wykorzystującym najbardziej aktualną wiedzę z zakresu nutrigenetyki i nutrigenomiki w celu ustalenia spersonalizowanego profilu żywieniowego człowieka. Pacjent otrzymuje prosty i łatwy do zrozumienia raport i zalecenia dietetyczne zgodne jego DNA.

Genodiet Completo jest wyjątkowym narzędziem diagnostycznym mogącym skuteczne wspierać profilaktykę zdrowia jak również samo leczenie, jeśli choroba już występuje. Umożliwia spersonalizowanie żywienia dzięki uzyskanym informacjom pochodzącym z badania DNA oraz dzięki dogłębnej analizie wpływu genów na siebie. Badanie daje również możliwość indywidualnego dobrania aktywności fizycznej do zapotrzebowania pacjenta.

Badanie GENODIET Completo dedykowane jest osobom, które:
- często czują się źle, chociaż nie widzą żadnych konkretnych objawów poza zmęczeniem
- wielokrotnie podejmowały decyzję o zrzuceniu zbędnych kilogramów, ale bez rezultatów - 
- chcą się zdrowo odżywiać, ale produkty powszechnie uważane za zdrowe im nie służą
- często chorują na infekcje i stany zapalne
- nie mogą rozpoznać przyczyny tycia
- mają podwyższony poziom cholesterolu i są potencjalnie zagrożone miażdżycą
- chorują na cukrzycę i inne choroby przewlekłe (również w trakcie terapii antynowotworowej)
- miały w rodzinie przypadki chorób nowotworowych, cukrzycy typu II, chorób neurodegeneracyjnych, zawałów serca       lub innych chorób układu krążenia
- ćwiczą, ale treningi nie przynoszą spodziewanych efektów
- nie wiedzą jaką wybrać aktywność fizyczną aby zachować kondycję i jednocześnie zdrowo chudnąć
- myślą o zastosowaniu modnej diety bezglutenowej lub bezlaktozowej, ale nie wiedzą, czy to będzie dla nich zdrowe
  lubią mocną kawę ale nie wiedzą czy ze względu na zdrowie mogą ją pić, czy powinni ograniczyć jej spożycie
- pragną zostać rodzicami, ale mają trudności w realizacji tego marzenia
- chcą zadbać o prawidłowe przygotowanie i przebieg ciąży
- chcą zadbać o prawidłowy rozwój swojego dziecka od pierwszych dni jego życia

 


 


Genodiet Completo składa się z trzech, wzajemnie uzupełniających się modułów badawczych, które biorą pod uwagę związki pomiędzy genami a odżywianiem się. Umożliwiają one zoptymalizowaną personalizację palnu żywieniowego. Tak kompleksowa analiza unaocznia pełny obraz potrzeb organizmu i w związku z tym nie wykonuje się oddzielnie oznaczeń pojedynczych genów w ramach badań.

Moduł SLIM określa indywidualny poziom metabolizowania przez organizm tłuszczów i węglowodanów. Jest to profil metaboliczny zawierający się w profilu żywieniowym.

Moduł SLIM to również:
- sugestie dotyczące wprowadzenia modyfikacji w proporcjach poszczególnych składników odżywczych w codziennej         diecie mających na celu osiągnięcie i utrzymanie optymalnej wagi ciała,
- wskazanie intensywności aktywności fizycznej wspomagającej proces dietetyczny.

Moduł HEALTH analizuje warianty genetyczne procesów istotnych dla funkcjonowania organizmu i są to między innymi: metabolizm witaminy D, kwasu foliowego i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Dodatkowo:
- identyfikuje zmiany genetyczne determinujące zmniejszenie zdolności do pozbywania się toksyn i neutralizacji wolnych   rodników – procesy detoksykacji i naturalnych zdolności antyoksydacyjnych są niezwykle istotne w profilaktyce             nowotworów oraz chorób o podłożu autoimmunologicznym.

Moduł SENSOR ujawnia skłonności do nietolerancji i nadwrażliwości na cztery kluczowe składniki odżywcze, jak również:
- identyfikuje geny odpowiedzialne za wrodzoną (trwającą całe życie) nadwrażliwość na sół i kofeinę oraz nietolerancję laktozy oraz glutenu.


Przebieg badania.

Pobranie materiału do badania Genodiet COMPLETO trwa kilka minut i jest bezbolesne i nieinwazyjne.

1. Materiał genetyczny pobierany jest z nabłonka poprzez potarcie patyczkiem wymazowym wewnętrznych stron policzków.

2. Materiał poddawany jest analizie laboratoryjnej. Wynik badania i zalecenia żywieniowe (GENODIET Raport) są gotowe w ciągu 7 tygodni.


 Jak przygotować się do badania?

 

 

Minimum 60 MINUT przed badaniem nie należy:

  •  Jeść
  •  Pić, niczego poza wodą (najlepiej niegazowaną)
  •  Żuć gumy
  •  Myć zębów lub używać płynów do higieny jamy ustnej
  •  Stosować pomadek lub błyszczyków, które mogłyby zanieczyścić pobrany materiał  genetyczny

WAŻNE! Na wynik badania nie mają wpływu przyjmowane leki, choroby czy wiek Pacjenta. 

 


 Za nasze usługi: konsultacje, jadłospisy, wykonanie testu - możesz płacić na raty. Dowiedź się więcej >>